01-12-2022 20:23

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α τοπική γυναικών: Στο +3 ο ΑΟ Άνοιξης που λύγισε 3-2 τους Θρακομακεδόνες στο ντέρμπι κορυφής

Ο ΑΟ Άνοιξης ήταν ο νικητής του ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, καθώς επικράτησε 3-2 (25-15,26-24,16-25,23-25,15-8) του δεύτερου ΑΟ Θρακομακεδόνων.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 2-0 σετ με το δεύτερο σετ να κρίνεται στο 26-24. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν ισοφάρισαν σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ που πήραν οι γηπεδούχες εύκολα με 15-8, παρέμειναν αήττητες ενω έφτασαν τους 23 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τον ΑΟ Θρακομακεδόνων.

Στην τρίτη θέση συνεχίζει ο ΓΣ Γλυκών Νερών που είχε ένα πιο εύκολο βράδυ κόντρα στον ΓΣ Χαλανδρίου. Με τα τρία σετ να κρίνονται σε διψήφια διαφορά οι γηπεδούχες πήραν αυτό που ήθελαν και με το 3-0 κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους 2 βαθμούς.Η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στο παιχνίδι του Κολλεγίου Ντερή με τον Απόλλωνα.

Παρότι το Ντερή προηγήθηκε με 2-0 σετ η ομάδα του Απόλλωνα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στη συνέχεια. Με 23-25 στο τρίτο και το τέταρτο σετ οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί ολοκλήρωσε την ανατροπή αφού με 11-15 έφτασε στη νίκη με 2-3 και στέρησε από το Ντερή τη δυνατότητα να βρεθεί στην τρίτη θέση μαζί με τον ΓΣ Γλυκών Νερών.

Την ήττα του Ντερή εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟ Καρέα αφού με 0-3 και πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε του ΓΣ Κορωπίου. Ο ΑΟ Καρέα παραμένει σε τροχιά πεντάδας και με τη διαφορά από την τέταρτη θέση να είναι πλέον μόλις ένας βαθμός.Νίκη με 3-0 για τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου κόντρα στον ΑΣ Τυφών.

Οι φιλοξενούμενες έβαλαν δύσκολα στον Άγιο Στέφανο μόνο στο δεύτερο σετ το οποίο κρίθηκε στο 25-23. Κατά τα υπόλοιπα οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και κατέκτησαν ένα σημαντικό τρίποντο.Ένα ακόμα παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ και αυτό ήταν ανάμεσα στην ΟΠΕ Χαλκίδας και τον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς".

Οι φιλοξενούμενες του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" προηγήθηκαν ξανά και ξανά ενώ η ΟΠΕ Χαλκίδας, αρνούμενη να τα παρατήσει ισοφάρισε σε 1-1 και 2-2. Το κομβικό πέμπτο σετ πήγε στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" με 12-15 και με αυτή τη νίκη και το δίποντο έφτασε τους 12 βαθμούς.